Mikrocement jako posadzka dekoracyjna w domu lub biurze.

Mikrocement nazywany również mikrobetonem to materiał na bazie cementu z dodatkami kwarcu, żywic, polimerów, który po związaniu tworzy wytrzymałą i elastyczną (jak na cementową) powierzchnię. Dzięki swojej jednorodnej budowie pozwala tworzyć duże bezspoinowe powierzchnie.

Materiał ten na stałe zagościł w polskich i europejskich domach i nie ma się co dziwić, bo ma szereg zalet, a jego minimalistyczny lekko surowy klimat doskonale nadaje się do każdego wnętrza.

Dlaczego warto zdecydować się na mikrocement?

Bo jest niepowtarzalny, każda posadzka jest wykonywana ręcznie i nie ma możliwości, żeby stworzyć 2 identyczne, mogą być do siebie podobne, ale nie takie same, dzięki czemu każdy inwestor poczuje się wyjątkowo, bo nikt inny nie będzie miał identycznej posadzki

Daje wiele możliwości kształtowania wzorów, kolorów melanży kolorystycznych. W zależności od efektu jaki chcemy osiągnąć, możemy używać różnych narządzi i dzięki temu tworzyć różne faktury.

Zastosowanie materiału z grubszym ziarnem spowoduje, że posadzka nabierze bardziej surowego charakteru, zaś wykonanie mikrocementu drobnoziarnistego pozwoli uzyskać aksamitny, bardzo gładki efekt.

Inwestorzy bardzo doceniają bezspoinowość takich systemów. Brak fug i łączeń bardzo pozytywnie wpływa na odbiór wizualny posadzki, ale przede wszystkim na higienę. Dzięki temu, że nie mamy tak znienawidzonych przy płytkach fug i spoin brud nie ma gdzie się zbierać co zdecydowanie ma wpływ na nasze zdrowie i ułatwia utrzymanie czystości.

Każdą posadzkę z mikrocementu jaką wykonujemy zabezpieczamy lakierem poliuretanowym dzięki czemu posadzka jest niechłonna i nawet jak coś się rozleje to nie ma możliwości zaplamienia.

Gdzie można stosować mikrocement?

Jest wiele rodzajów mikrocementu i w zależności od uziarnienia oraz projektowanej odporności można go stosować w następujących miejscach:

 • posadzki w domach, mieszkaniach, biurach, budynkach użyteczności publicznej
 • ściany i sufity
 • posadzki i ściany w pomieszczeniach mokrych np. łazienki
 • posadzki i ściany w basenach – również w niecce basenowej
 • schody i klatki schodowe
 • jako okładzina mebli np. blaty, biurka itp
 • jako warstwa wykończeniowa na tarasach i balkonach

  Jak widać nadaje się do wielu zastosowań i jeszcze wiele nie zostało wymienionych, zatem jest to bardzo uniwersalny materiał.

  Budowa systemu z mikrocementu – warstwy.

  Różni producenci mikrocementów mają swoje technologie aplikacji. Z uwagi, że najczęściej używamy materiału firmy Topciment skupię się na tym systemie. Budowa poszczególnych warstw posadzki z mikrocementu wygląda następująco:

  • warstwa gruntująca
  • siatka w włókna szklanego wklejana na żywicę epoksydową
  • 2 warstwy mikrocementu gruboziarnistego
  • 1-2 warstwy mikrocementu drobnoziarnistego
  • impregnat uszczelniający
  • lakier poliuretanowy

  Ile trwa wykonanie posadzki z mikrocementu?

  Biorąc pod uwagę, że system jak widać powyżej składa się z wielu warstw, a poszczególne warstwy potrzebują przerw technologicznych, żeby związać przed aplikacją kolejnych średni czas wykonania takiej posadzki to ok. 5 dni roboczych.

  Niezależnie od wielkości inwestycji (czy 10m2 czy 100m2) prace trwają minimum 4-5 dni stąd przy mniejszych metrażach dosyć duża cena jednostkowa, bo koszty stałe są podobne jak przy większych posadzkach.

  Możliwości kolorystyczne mikrocementu.

  95% realizacji tego typu posadzek to rożne odcienie szarości od ciemnych do jasnych, ale wszystkie zbliżone do koloru cementu, aczkolwiek producent oferuje bardzo bogatą kolorystykę – czekamy na odważnych Inwestorów 🙂

  Tabela kolorów mikrocementu
  Tabela kolorów mikrocementu

  Mikrocement, a ogrzewanie podłogowe.

  To bardzo często zadawane pytanie. Mikrocement to materiał mineralny jak np wylewka cementowa, dzięki czemu świetnie przewodzi ciepło. Zatem stosowanie posadzek z mikrocementu na ogrzewania podłogowe jest jak najbardziej wskazane i nie wiąże się z żadnymi stratami ciepła jak to się ma z materiałami drewnianymi i drewnopochodnymi.

  Na razie to tyle, jeśli macie jakieś pytania to proszę o komentarz, a postaram się odpowiedzieć, tymczasem zapraszam do obejrzenia posadzki z mikrocementu na żywo w naszym SHOWROOMIE w Szczecinku tel. 608 410 374.