Jak użytkować posadzki z żywic i mikrocementu, aby długo się nimi cieszyć.

Wprowadzenie:

Posadzki z żywic i mikrocementu to nie tylko wybór stylowy, ale również praktyczny, który zdobywa serca wielu miłośników nowoczesnego designu wnętrz. Jednak aby w pełni cieszyć się elegancją tych podłóg, warto zrozumieć kilka kluczowych aspektów związanych z ich użytkowaniem. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci w pełni wykorzystać potencjał posadzek z żywic i mikrocementu.

Dwa słowa o lakierze poliuretanowym zabezpieczającym podłogi.

Ważne, żeby każdy użytkownik wiedział, że podłogi z żywicy i mikrocementu, które wykonujemy zabezpieczane są dodatkowo warstwą wysokiej jakości lakieru poliuretanowego.
Głównym zadaniem lakieru, którego grubość to zaledwie 100-200 mikronów jest ochrona warstw poniżej czyli żywicy poliuretanowej lub mikrocementu w zależności jaką podłogę wybierzemy. Skoro rolą lakieru jest ochrona to musi on przejmować obciążenia mechaniczne – od chodzenia, przesuwania przedmiotów oraz obciążenia chemiczne – głównie zaplamienia, zatem lakier ma prawo się zużywać.
Odporność lakierów przez nas stosowanych jest naprawdę wysoka i pozwala cieszyć się piękną podłogą przez wiele lat, ale najważniejsze jest to, że po kilku latach jak już nasza podłoga straci pierwotny blask możemy zlecić (najlepiej nam) renowację lakieru, co sprawi, że znowu będzie wyglądać jak nowa inne posadzki tego nie potrafią 🙂

Meble

Zarówno przy posadzkach bezspoinowych jak i innych rodzajach typu płytki, panele czy drewno należy stosować się do kilku prostych zasad.

  • wybierać meble, których nóżki mają możliwie dużą powierzchnię styku z podłogą – nie wskazane są meble o bardzo wąskich metalowych nóżkach, ponieważ z łatwością zarysują powierzchnię
  • ruchome meble powinny być zabezpieczone specjalnymi podkładkami, nakładkami, filcami i nnymi elementami, aby przy przesuwaniu nie rysowały lakieru 
  • pod krzesłami biurowymi na kółkach należy stosować maty zabezpieczające.

Codzienna pielęgnacja.

Jest kluczowa w utrzymaniu lakieru w dobrym stanie. Powinna polegać na usuwaniu twardych drobinek – najczęściej piasku – z powierzchni podłogi, które są najczęstszą przyczyną powstawania zarysowań. Piasek to nic innego jak kwarc a jest on  jednym z najtwardszych minerałów na świecie, więc lakier poliuretanowy nie ma z nim szans. Jeśli nie będzie na podłodze zalegającego piasku – nie będzie zagrożenia rysowania się podłogi, zatem niezmiernie ważne jest możliwie częste usuwanie zanieczyszczeń z podłogi.

Codzienna pielęgnacja

Bardzo dobrym rozwiązaniem są odkurzacze automatyczne, które na bieżąco usuwają zalegający piasek co znacznie wydłuża żywotność podłogi. Wyższe modele mają również funkcję mopowania, która znacznie ułatwi dbanie o podłogę domownikom.

Odkurzacze tradycyjne

Znacznie lepsze niż automatyczne, ponieważ dostaną się we wszystkie trudno dostępne miejsca jednak mają jedną zasadniczą wadę – potrzebują operatora 🙂

Mopowanie podłogi

Czynnością którą powinniśmy przeprowadzać możliwie często jest mopowanie.  Odkurzacze automatyczne z funkcją mopowania częściowo rozwiązują ten problem, ale raz na jakiś czas zajdzie potrzeba, aby doczyścić zakamarki  – tu najlepiej sprawdzi się tradycyjne rozwiązanie czyli mop płaski z mikrofibry. 

Mop to nie wszystko, ponieważ ciężko jest doczyścić zabrudzenia z podłogi na sucho lub samą wodą.  Należy stosować odpowiednią chemię która nie uszkodzi lakieru, ale o niego zadba. Poniżej polecane przez nas środki.

Płyn do codziennej pielęgnacji

Do codziennej pielęgnacji podłóg z żywic i mikrocementu zalecamy środki z dodatkiem poliuretanu.  Dzięki temu dodatkowi przy każdym myciu pozostawiamy poliuretanowy film, który uzupełnia mikro zarysowania lakieru na poziomie strukturalnym. 

Środkami do mycia które stosujemy od lat i z czystym sumieniem możemy go polecić jest chemia firmy dr Schutz.

Płyn do codziennej pielęgnacji  (PU Cleaner) jest koncentratem, dlatego należy go stosować po rozrobieniu z wodą według instrukcji podanej na opakowaniu.  Bardzo ważne, aby nie stosować płynu przy użyciu ciepłej wody zawsze należy wlewać płyn do zimnej wody.

Doskonale usuwa on codzienne zabrudzenia i co najważniejsze nie pozostawia żadnych smug.

Czyszczenie podłogi z uporczywych zabrudzeń - również pobudowlanych.

Codzienne sprzątanie nie zawsze jest wystarczające i raz na jakiś czas potrzebujemy doczyścić podłogę z bardziej uporczywych zabrudzeń. W przypadku posadzek żywicznych i mikrocementowych możemy uniknąć szorowania szczotkami czy zlecenia tej usługi profesjonalnej firmie ponieważ jest do tego dedykowana chemia podłogowa, która sprawę załatwi za nas.  Polecamy środek o nazwie handlowej r280 jest silnym detergentem, który potrafi rozpuścić nawet piankę budowlaną bez uszkadzania lakieru.  Świetnie nadaje się do gruntownego czyszczenia podłogi usuwając zabrudzenia, z którymi nie poradził sobie środek do codziennej pielęgnacji.

Podsumowanie.

Jak widać utrzymanie i pielęgnacja podłóg dekoracyjnych nie jest niczym szczególnie wymagającym wystarczy stosować się do kilku zasad:

  •  nie dopuszczaj aby na podłodze zalegały drobiny piasku
  •  podbij wszystkie ruchome meble podkładkami lub filcem
  •  używaj dedykowanej chemii
  •  nie martw się jak lakier się kiedyś zniszczy łatwo można go odnowić