Kiedy stosuje się renowację posadzek?

Niewielu naszych klientów o tym wie, ale wykonywane przez nas posadzki z żywic można poddawać regeneracji, odnawianiu, odświeżaniu.

Renowacji można poddawać również posadzki wykonane z paneli winylowych LTV,  które wykończone są tak jak posadzki żywiczne warstwą lakieru poliuretanowego.

Renowacja posadzki z żywicy poliuretanowej może być konieczna w przypadku zużycia, zarysowań, zaplamienia bądź w celu przywrócenia jej pierwotnego blasku. 

Nic nie stoi na przeszkodzie żeby w trakcie renowacji dokonać jednocześnie zmiany wyglądu posadzki.

Renowacja posadzki z żywicy krok po kroku.

Oto kroki, jakie podejmujemy, żeby  dokonać renowacji takiej posadzki:
  1. Ocena stanu posadzki: Pierwszym krokiem jest dokładna ocena stanu posadzki. Zidentyfikowanie wszelkich rys, ubytków, pęknięć, plam lub innych uszkodzeń. Po ich zidentyfikowaniu możemy dobrać odpowiedni sposób naprawy  oraz określić koszty.
  2. Pierwszym etapem jest oczyszczenie całej posadzki ze wszystkich ruchomości to znaczy mebli, stołów, krzeseł, kanp  i innych rzeczy,które mogą przeszkadzać w pracy.  Najczęściej ten etap leży po stronie inwestora.
  3. Jeżeli na powierzchni występują ubytki, rysy lub plamy należy je usunąć i naprawić.  W zależności od tego z jakiego materiału wykonana jest posadzka dobieramy odpowiednie materiały naprawcze.  Po wykonaniu napraw bardzo ważne jest dokładne wyszlifowanie podłoża żeby naprawy nie były widoczne pod lakierem.
  4. Kolejnym etapem jest przygotowanie powierzchni posadzki przez szlifowanie oraz odtłuszczanie i rozpuszczenie nawarstwionych warstw brudu.  Do tego celu używamy specjalnych siatek ściernych oraz maszyn do szorowania, dodatkowo używamy specjalnych płynów, które rozpuszczają nawarstwiony brud oraz usuwają stare warstwę ochronne.  Kolejnym etapem jest zebranie brudu specjalnym odkurzaczem oraz umycie posadzki.
  5. Dopiero na tak przygotowanym podłożu możemy przystąpić do układania nowej warstwy lakieru.

Kiedy można użytkować posadzkę po renowacji?

Po tak wykonanej renowacji posadzka żywiczna nadaje się do lekkiego ruchu pieszego już na drugi dzień.  Należy jednak mieć na uwadze że pełną odporność chemiczną między innymi na zaplamienie posadzka uzyska dopiero po 7 dniach. 

Renowacja jest zabiegiem który przywraca posadzce pierwotny blask, z powrotem wygląda ona jak nowa i będzie przez długie lata cieszyć oko inwestora. 

To bardzo ważny aspekt przy podejmowaniu decyzji o rodzaju posadzki, bo bardzo wiele stosowanych dziś materiałów trzeba wymieniać na nowe i nie ma możliwości ich odnawiania.