To bardzo często zadawane pytanie przez Inwestorów.
Zarówno mikrocement jak i żywice epoksydowe czy poliuretanowe mają niskie współczynniki oporu cieplnego, co oznacza, że nie hamują przepływu ciepła jak np podłogi drewniane i drewnopodobne, zatem, z powodzeniem można stosować je na ogrzewania podłogowe nie martwiąc się o poniesienie dodatkowych kosztów na ogrzewanie.
Nie ma również obaw, że mikrocement lub żywica ulegną zniszczeniu lub deformacji na skutek długotrwałego styku z ogrzewaniem.
Jak używać ogrzewania podłogowego przy bezspoinowych posadzkach z żywic i mikrocementu?
Najsłabszym ogniwem w tym łańcuchu z reguły jest jastrych cementowy (podkład cementowy), na którym instaluje się posadzki dekoracyjne, więc żeby i on służył przez lata bez niekontrolowanych zarysowań należy pilnować, aby temperatura czynnika tzn. temperatura wody płynącej w wężownicy nie przekraczała 30℃.
Kolejnym bardzo ważnym aspektem jest utrzymywanie stałej temperatury w pomieszczeniach. Ma to bardzo duże znaczenie w kontekście rozszerzalności termicznej materiałów. Kiedy podgrzewamy posadzkę rozszerza się ona, kiedy ją chłodzimy – kurczy. Zbyt duża różnica temperatur może spowodować niekontrolowane pęknięcia jastrychu, które przeniosą się na żywicę lub mikrocement. Zatem niezmiernie ważne jest żeby po rozpoczęciu ogrzewania budynku i doprowadzeniu do temperatury pokojowej – utrzymywać tą temperaturę stale – przez cały okres użytkowania obiektu.
W przypadku konieczności zmiany temperatury należy to robić stopniowo i w możliwie małym zakresie.
Czy podłogi z żywic są ciepłe w odczuciu?
Żywice, a zwłaszcza żywice poliuretanowe mają bardzo przyjemną właściwość – są ciepłe w odczuciu, co oznacza, że nawet latem kiedy podłogówka nie jest włączona i chodzimy bosą stopą po posadzce nie będzie odczucia “zimnej podłogi” jak w przypadku płytek czy kamienia.