Podkłady pod posadzki oraz użytkowanie dekoracyjnych posadzek z żywic i mikrocementu. Poradnik Inwestora.

Posadzki dekoracyjne mogą cieszyć swoimi zaletami przez długie lata, ale zwłaszcza na etapie wykonywania podkładów oraz użytkowania wymagają przestrzegania pewnych zasad. Zbiór zasad, które przeczytasz poniżej z powodzeniem możesz zastosować do każdego rodzaju podłogi: z płytek, parkietu, paneli oraz wspomnianych już posadzek żywicznych i z mikrocementu.

Wykonanie jastrychu i jego pielęgnacja

Jakość posadzki zależy przede wszystkim od podkładu na jakim się ją wykonuje. Jest to często marginalizowana kwesta, ale bardzo istotna. Nie będę się wdawać w szczegóły, ale poruszę najważniejsze kwestie. Po pierwsze podkład powinien być dobrze odizolowany od od gruntu zarówno pod kątem wilgoci jak i termoizolacyjnym. Zaleca się wykonanie jastrychu na styropianie o oznaczeniu EPS200 lub większym, a najlepszy do tego celu jest XPS – to ważne w kontekście osiadania (pełzania) styropianu.
Jastrych może być wykonany jako anhydrytowy lub cementowy. Nie będę wdawał się w szczegóły wykonania, bo zakładam, że firma, która się w tym specjalizuje wie co robi (choć nie zawsze) , ale Ty jako Inwestor również masz wpływ na jego pielęgnację, która jest kluczowa w całym procesie. Najlepszym sposobem jest przykrycie całej posadzki folią budowlaną tak szybko jak tylko można na nią wejść. Pielęgnacja to jeden z ważniejszych etapów, dzięki niej jastrych nie odda zbyt szybko wilgoci co pozytywnie wpłynie na jego wytrzymałość. Folię możemy zdjąć w przypadku wylewki cementowej po 4 tygodniach, w przypadku anhydrytowej po 2 tygodniach. Bardzo ważne, żeby w tym czasie nie uruchamiać ogrzewania podłogowego, ani nie wietrzyć pomieszczeń. Jastrychy “lubią” dojrzewać w warunkach wilgotnych.

Wygrzewanie jastrychu.

Po okresie naturalnego wysychania opisanego powyżej możemy zacząć wygrzewać posadzkę. Dotyczy to tylko posadzek z ogrzewaniem podłogowym rzecz jasna. Wygrzewanie powinno trwać około 4 tygodni. Ma na celu pozbycie się wilgoci resztkowej co często skutkuje wystąpieniem dużych naprężeń i powiększeniem się dylatacji lub niekontrolowanymi pęknięciami jastrychu – nie przejmujemy się jak wystąpią 🙂
W tym linku znajdziesz instrukcję (protokół) wygrzewania posadzki. Warto zwrócić uwagę, że większość nowoczesnych kotłów ma program wygrzewania posadzek , z którego można skorzystać.

Jak sprawdzić czy jastrych ma właściwą wilgotność bez profesjonalnych urządzeń?

Nic prostszego, można wykonać tzw. test folii. Na odkurzony kawałek podłogi naklejamy folie o wymiarach 80 x 80cm i szczelnie przyklejamy po obwodzie taśmą klejącą po obwodzie do podłoża. Po 24h zdejmujemy i oceniamy wzrokowo czy miejsce po folii ma ciemniejszy odcień. Jeśli jest ciemniejszy to na pewno nie jest wystarczająco suchy, jeśli jest tego samego koloru to można założyć, że ma właściwą wilgotność.

Utrzymywanie właściwej temperatury podłogi.

Jastrych jak i wszystkie elementy podłogi poddawany jest zjawisku rozszerzalności termicznej. Skoki temperatury spowodowane chłodzeniem podłogi, a następnie uruchomieniem ogrzewania skutkować będą jego rozszerzaniem i kurczeniem. Oczywiście mamy dylatacje, których zadaniem jest kompensowanie tych naprężeń jednakże im różnice temperatur będą większe tym większa rozszerzalność termiczna.
Po rozpoczęciu ogrzewania budynku należy temperaturę utrzymywać stale. Niedopuszczalne jest wychładzanie budynku np do 10°C i szokowe podnoszenie temperatury do 22°C – z pewnością spowoduje nadmierną pracę jastrychu i niekontrolowane zarysowania.
Wyjeżdżając na jakiś czas można obniżyć temperaturę o 3-4°C, ale powrót do właściwej temperatury powinien odbywać się powoli.
Należy zwracać szczególną uwagę, żeby czynnik grzewczy ogrzewania podłogowego nie przekraczał 28°C. W przypadku konieczności wychłodzenia budynku temperaturę należy przywracać powoli przez kilka dni.

Codzienne użytkowanie.

Posadzki dekoracyjne czy to z żywic czy z mikrocementu wymagają jak wszystkie inne odpowiedniej pielęgnacji w codziennym użytkowaniu.
Posadzki jakie wykonujemy zabezpieczane są lakierami, najczęściej poliuretanowymi. Codzienne czyszczenie polega na dokładnym odkurzeniu posadzki i następnie umyciu płaskim mopem z mikrofibry wodą z dodatkiem dedykowanego płynu. Mop powinien być wilgotny, a nie mokry. Nie należy do tego celu używać typowych środków do podłóg ponieważ pozostawiają na powierzchni podłóg film z mydlin, do którego przywiera brud, a poza tym mają nieodpowiednie PH co może uszkodzić lakier.
W tym linku  znajduje się obszerna instrukcja czyszczenia posadzek żywicznych wraz z produktami jakich należy używać.
W tym linku  karta techniczna środka do czyszczenia mikrocementu.
Dodatkowo 1-2 razy w roku zalecane jest stosowanie wosków, które tworzą bardzo odporna warstwę ochronną. Aplikuje się je na czystą podłogę mopem, zgodnie z instrukcją na opakowaniu i pozostawia do wyschnięcia. Taka powłoka powinna zabezpieczyć lakier na okres 6-12 miesięcy.
Wosk dla mikrocementu.

Regeneracja posadzek dekoracyjnych z żywicy i mikrocementu.

Jak wszystkie inne materiały podłogowe również nasze posadzki ulegają zużyciu. Jest to proces powolny trwający kilka lat, ale po pewnym czasie w zależności od intensywności użytkowania pojawiają się na lakierze zarysowania, uszkodzenia, zmatowienia. Jest to dobra wiadomość, bo taka jest właśnie rola lakieru – ma on za zadanie chronić warstwy posadzki poniżej i ma prawo się zużywać.
Kolejna dobra wiadomość, że nasze posadzki w bardzo łatwy sposób można regenerować i nie ma konieczności cyklinowania i strasznego kurzenia jak w przypadku parkietów, ale wystarczy dobrze wyczyścić posadzkę i nałożyć nową warstwę lakieru. Po tym zabiegu posadzka ponownie wygląda jak nowa – czy inne posadzki tak potrafią?
Oczywiście, nie musisz się drogi Inwestorze kłopotać całym tym odnawianiem posadzki, bo zlecasz to nam i tak jak w przypadku wykonania posadzki Twoja rola polegała na wybraniu koloru czy rodzaju tak tutaj masz tylko nam to zlecić, a my zajmiemy się całą resztą.

W ramach podsumowania, najważniejsze kwestie:

  • jastrych jest bardzo ważny – pielęgnuj do przykrywając folią,
  • nie dopuszczaj do skoków temperatury podłogi – mogą pojawić się zarysowania,
  • do codziennej pielęgnacji używaj tylko dedykowanych środków- możesz je kupić za naszym pośrednictwem,
  • nie panikuj jak się lakier zniszczy – posadzki można zregenerować.